Obozy i półkolonie

Dubicze Cerkiewne 2002

1dubicze02Przed wakacjami Centrum Diament nawiązało współpracę z osobami mającymi doświadczenie w pracy z nastolatkami uzależnionymi od alkoholu i narkotyków.

W ramach Diamentu postanowiliśmy stworzyć letni program pracy z osobami uzależnionymi, który nazwaliśmy Nastolatek w tarapatach. Obejmował on pobyt trójki nastolatków w wieku 12-17 lat na obozie zorganizowanym przez ChCE Diament w kwaterze agroturystycznej w Dubiczach Cerkiewnych, a następnie ich uczestnictwo w innych obozach chrześcijańkich.

 


2dubicze02Pobyt w Dubiczach miał charakter obozu wypoczynkowo-terapeutycznego dla młodych ludzi, którzy w okresie od maja do czerwca przeszli detoksykację w ramach leczenia szpitalnego. Obóz ten trwał od 27 czerwca do 26 lipca. Nastolatkami opiekowało się troje wychowawców pod kierunkiem Jacka Andrejczyka. W programie prowadzono tzw. mitingi oraz rozmowy indywidualne. W czasie mitingów wykorzystywano program pt. "12 kroków Anonimowych Narkomanów". Materiał ten stosowany jest na spotkaniach Anonimowych Narkomanów. Jest on oparty na szczerości wobec Boga i członków grupy. Każdy podopieczny prowadził tzw. Dziennik uczuć, a wiec pisemne przedstawienie tego co czują.


Oprócz zajęć terapeutycznych miały miejsca wycieczki piesze i rowerowe, jazda konna oraz kąpiel. Obozowicze też chętnie pomagali gospodarzom w pracach polowych. Dużą atrakcją był kontakt ze zwierzętami znajdującymi się w gospodarstwie oraz w mini ZOO zlokalizowanym na terenie wsi.

3dubicze02Po zakończeniu tego obozu wszyscy uczestniczyli w innych obozach chrześcijańskich. Treści, które tam słyszeli zachęcały do przemyśleń nad ich własnym życiem i poszukiwań miejsca w ich życiu.

Praca z osobami uzależnionymi jest bardzo trudnym zadaniem. Wymaga ogromnego zaangażowania i dużego doświadczenia. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim osobom, które wykonały te szczególną służbę. Żywimy nadzieję, iż ziarno zasiane w ramach tego programu wyda owoc w stosownym czasie.

KONTO:

Bank PEKAO S.A. Al.Jerozolimskie 65/79, 00-950 Warszawa
Chrześcijańskie Centrum Edukacyjne "Diament"
23 1240 1066 1111 0000 0006 3946