Obozy i półkolonie

Diamentowe Kolonie Letnie w Narewce

1narewka05Tegoroczny obóz letni dla dzieci z domów dziecka i rodzin dysfunkcyjnych odbył się w dniach od 1 do 13 lipca w Narewce. Uczestniczyło w nim 58 osób, w tym 38 dzieci z domów dziecka w Warszawie, Białymstoku i Supraślu oraz z Pogotowia Opiekuńczego w Białymstoku, a także z Klubów Diamentu w Warszawie i Białymstoku.

 

2narewka05Dzieci uczestniczące w obozie były w wieku od 6 do 18 lat. Mimo dużej rozpiętości wiekowej, dzięki małym grupom, udało się nam stworzyć rodzinną atmosferę. Grupy liczyły od 2 do 5 dzieci. To umożliwiło budowanie dobrych relacji między wychowawcami i ich podopiecznymi.


Pogoda dopisywała więc codziennie mogliśmy być nad rzeką. Oczywiście organizowaliśmy też różnorodne zajęcia. Wśród nich były Spotkania Odkrywców w trzech grupach wiekowych. Dzieci w czasie tych spotkać odkrywały ważne prawdy duchowe na podstawie historii Józefa. Wstępem do każdego spotkania były zajęcia sportowe ilustrujące główne myśli tych spotkań. W programie dnia były też gry, zabawy, robótki, zajęcia plastyczne itd.


3narewka05Dzieci chętnie brały udział w biciu Rekordów Narewki. Rekordy dotyczyły różnych dyscyplin sportowych.

Dzień kończyliśmy Wieczorami Niespodzianek, które przygotowywane były kolejno przez poszczególne grupy. Ważnymi elementami tych wieczorów były historie opowiedziane przy pomocy mapetów oraz oczywiście śpiew.


Praca z dziećmi z domów dziecka i rodzin dysfunkcyjnych jest dużym wyzwaniem. Wymaga całkowitego zaangażowania i otwartości na potrzeby dzieci. A one potrzebują przede wszystkim akceptacji i miłości, a także zauważenia i zrozumienia ich potrzeb.

4narewka05Wśród dzieci, które po raz pierwszy pojawiły się na naszym obozie była Ewelina z Domu Dziecka w Warszawie. Ewelina ma 12 lat. Dziewczynka była zamknięta i smutna. Miała ciągle spuszczone oczy. Dowiedzieliśmy się, że pochodzi z wielodzietnej rodziny, gdzie przemoc i agresja były na porządku dziennym. Dzieci były bite i wykorzystywane. Rodzicom alkoholikom odebrano prawo do wychowywania dzieci. Wszystkie znalazły się w domu dziecka. Ewelina była pełna nieufności w stosunku do dorosłych. Ma niskie poczucie własnej wartości. Uważa, że jej prace plastyczne, czy robótki są brzydkie i nieudane.

5narewka05Tak, jak inne dzieci, została otoczona przez nas miłością i życzliwością. Okazywanie przyjaznych uczuć na początku peszyły Ewelinę. Była nieufna wobec życzliwych osób. Ale kiedy zobaczyła, że uczucia te są szczere i autentyczne Ewelina zaczęła uśmiechać się i patrzeć w oczy. Potem z radością uczestniczyła we wszystkich zajęciach. Była szczęśliwa widząc, że inni zauważają i doceniają jej prace plastyczne i umiejętności w sporcie. Na koniec obozu były łzy z powodu rozstania.

Jednakże gorące zapewnienia jednej z pracownic Diamentu w Warszawie, że będzie ją systematycznie odwiedzała w Domu Dziecka sprawiły, że Ewelina wyjeżdżała pełna nadziei.

Obóz ten dostarczył nam wszystkim, zarówno dzieciom, jak i kadrze, dużo wspaniałych przeżyć i radości. Cieszymy się, że będziemy mogli kontynuować kontakt z uczestniczącymi w nim dziećmi również w ciągu roku szkolnego w ramach różnych projektów organizowanych przez Centrum "Diament".

 

Zdjęcia:

KONTO:

Bank PEKAO S.A. Al.Jerozolimskie 65/79, 00-950 Warszawa
Chrześcijańskie Centrum Edukacyjne "Diament"
23 1240 1066 1111 0000 0006 3946