Obozy i półkolonie

Narewka 2004

5narewka04Chrześcijańskie Centrum Edukacyjne "Diament" po raz kolejny zorganizowało obóz letni dla dzieci z domów dziecka oraz rodzin dysfunkcyjnych, a także dzieci z "Diamentowych" Klubów. W tym roku obóz odbył się w dniach od 1 do 13 lipca 2005 roku w Narewce koło Białegostoku. Uczestniczyła w nim grupa około 60 osób (dzieci i opiekunów). Tak jak w ubiegłych latach naszym celem było stworzenie na obozie rodzinnej atmosfery poprzez małe grupy. W takich warunkach możliwe było nawiązanie z dziećmi bliskich, serdecznych relacji. Pragneliśmy, by mogły one otwierać się i mówić o swoich problemach, tak byśmy mogli pomagać im je rozwiązywać. W programie obozu znalazły się wycieczki, plażowanie oraz zajęcia sportowe, a także warsztaty plastyczne i muzyczne. Każdego dnia dzieci uczestniczyły w Spotkaniach Odkrywców, na których odkrywały ważne prawdy duchowe.

 


3narewka04W tym roku letnie kolonie dla dzieci z domów dziecka i rodzin dysfunkcyjnych odbyły się w Narewce koło Białegostoku w dniach 28 czerwca - 9 lipca 2004 roku. Uczestniczyły w nich dzieci z zaprzyjaźnionych z "Diamentem" Domów Dziecka z Warszawy oraz Supraśla. Poza tym byli też podopieczni z Pogotowia Opiekuńczego w Białymstoku oraz dzieci z "Diamentowych" Klubów w Warszawie i Białymstoku. W sumie na kolonii było 33 dzieci, a nad ich bezpieczeństwem czuwało 20 osób kadry.

Zostało utworzonych 12 małych grup (2-3 osobowych). Sprzyja to kreowaniu rodzinnej atmosfery. Mając pod opieką dwoje, troje dzieci łatwiej budować z nimi indywidualne relacje. Dzieci otwierają się wówczas i opowiadają o swoich problemach.

4narewka04Tegoroczne lato nie rozpieszczało nas upalną słoneczną pogodą, więc rzadko chodziliśmy nad rzekę. Za to dużo czasu spędzaliśmy na rozmaitych zajęciach.


Od rana do wieczora działo się coś ciekawego. Zaraz po śniadaniu dzieci udawały się na Spotkania Odkrywców, na których poznawaliśmy biblijną historię życia króla Dawida. Spotkania te odbywały się w trzech grupach wiekowych.

Przed obiadem miały miejsce rozmaite konkursy, takie jak "Bicie Rekordów Narewki". Dzieci skakały na skakankach, rzucały woreczkami z grochem do kosza na śmieci, odbijały piłeczką pingpongową itp. Kilka razy zorganizowaliśmy też mecze piłki nożnej. Odbyły się również podchody, a w niedzielę wszyscy bawili się wyśmienicie przy ognisku.

2narewka04Po obiedzie dzieci miały zajęcia plastyczno-techniczne. Każdy mógł zrobić dla siebie coś ciekawego. Malowaliśmy szklanki, dekorowaliśmy koszulki z logo Diamentu, (dar od Teksańskiech przyjaciół) czy też dżdżownice wykonywane z białych skarpetek.


Przygoda Muzyczna po tych zajęciach pobudzała do śpiewu nawet największych przeciwników obozowych śpiewów.

Wieczorne Niespodzianki przygotowywane każdego dnia przez poszczególne grupy wyzwalały inwencję twórczą w dzieciach, tak że prawdziwym niespodziankom nie było końca. Poza tym jak co roku gościliśmy mapety.

Spędzony na obozie czas, to naprawdę niezapomniane chwilę. Razem czuliśmy się dobrze, jak w prawdziwej dużej rodzinie. Nic więc dziwnego, że popłynęło wiele łez na rozstanie ze zdecydowanymi głosami: Do następnego roku.

KONTO:

Bank PEKAO S.A. Al.Jerozolimskie 65/79, 00-950 Warszawa
Chrześcijańskie Centrum Edukacyjne "Diament"
23 1240 1066 1111 0000 0006 3946