Archiwum

Gąski 2002

1gaski02Od 16-29 sierpnia 2002 roku w Gąskach koło Koszalina odbył się turnus rehabilitacyjny. Uczestniczyło w nim trzydzieści osób, w tym jedenaście niepełnosprawnych umysłowo.

Muszę przyznać, że obawiałem się czy turnus ten się odbędzie. Przygotowania do niego napotkały wiele trudności. Mieliśmy problemy z ustaleniem terminu, który w ostatniej chwili uległ zmianie. Z tego też powodu trzy rodziny nie pojechały na turnus. Wiedziałem jednak, że Bóg ma wszystko w swoich rękach. Dzięki zmianie terminu zdecydowanie zyskaliśmy na pogodzie. Całe dwa tygodnie świeciło słońce. Bóg prawdziwie zatroszczył się o warunki naszego pobytu.

 

Uczestnicy turnusu zakwaterowani byli w malowniczo położonym ośrodku "Morski Pałac" oddalonym 800 metrów od Bałtyku. Ośrodek otoczony był starym parkiem, co dodatkowo stwarzało atmosferę ciszy i spokoju. W pobliżu znajdował się również niewielki plac zabaw oraz boiska. Dzięki temu mogły odbywać się zabawy na powietrzu prowadzone przez Agnieszkę Górecką, odpowiedzialną za organizowanie wszystkich gier i zabaw.

2gaski02Gąski 2002
Tegoroczny plan dnia niewiele różnił się zeszłorocznego. Po śniadaniu uczestnicy turnusu spotykali się na krótką społeczność, podczas której śpiewano i słuchano historii biblijnych przygotowywanych przez Annę Zamkowską i Ulę Popławską. Następnie dzieci udawały się na terapię zajęciową prowadzoną przez Marię Kufeld. W tym czasie rodzice uczestniczyli w spotkaniach, przygotowanych specjalnie dla nich. Ania Zamkowska przygotowała dwa wykłady o rozwoju osób niepełnosprawnych umysłowo. Natomiast Marlena Konieczna podzieliła się z nami swoimi doświadczeniami z dziedziny logopedii. Udzieliła również paru istotnych porad dotyczących problemów z mową. Resztę spotkań poświęcono kwestiom codziennego życia chrześcijańskiego.

Jak wcześniej wspomniałem tegoroczny turnus rehabilitacyjny obfitował w słoneczną pogodę. Tak więc niemal każde popołudnie spędzaliśmy nad morzem. Ze względu na niskie temperatury wody w Bałtyku, tylko najodważniejsi pluskali się w morskich falach. Reszta bawiła się na plaży zażywając kąpieli słonecznych. Wypady nad morze były niewątpliwie największą atrakcją tegorocznego turnusu.

Niestety, w tym roku nasi Brytyjscy przyjaciele, którzy od wielu lat wspierają naszą pracę nie mogli przyjechać. Wszyscy mamy nadzieje, że za rok uda im się zarezerwować czas i uwzględnić w wakacyjnych planach przyjazd do Polski.

Przez cały turnus odczuwaliśmy Bożą obecność i opiekę. Czas spędzony razem dostarczył nam wszystkim wielu wrażeń oraz umożliwił nawiązanie nowych przyjaźni.

KONTO:

Bank PEKAO S.A. Al.Jerozolimskie 65/79, 00-950 Warszawa
Chrześcijańskie Centrum Edukacyjne "Diament"
23 1240 1066 1111 0000 0006 3946